Udělejte něco pro své tělesné i duševní zdraví
Klasická ruční masáž se odvíjí od tradiční švédské metody, kdy se hmaty rychle a důrazně střídají s citlivým použitím síly jako je hnětení, tepání a chvění a jemnějších metod na principu tření, vytírání a roztírání.
Masáž má velký význam při vyprazdňování povrchových žil, lymfatických cév, potních žláz, dále uvolňuje kožní napětí, prokrvení kůže a svalů, vstřebávání výronů a otoku a v neposlední řadě zlepšuje výživu tkání a odstraňuje bolest. Postupně se odstraňuje únava a bolesti svalového napětí, bolesti koubů a hlavy, psychické stresy, zlepšuje se duševní pohoda a celkově se regeneruje organismus.
V současné “moderní” době je naše tělo vystaveno nepřirozeným zátěžím či nerovnoměrnosti pohybu a činnosti. To působí nepřirozeně na náš kosterní a svalový systém a začínají vznikat mnohé zdravotní problémy a komplikace. Při zanedbání pak následně dochází až k těžkým nemocem. Jedním preventivním prostředkem ozdravění jsou právě klasické i speciální masáže.
Dopřejte si klasickou relaxační masáž
Nečekejte proto až začnete mít zdravotní problémy. Dopřejte svému tělu pravidelné masáže. Nejenže prospějete Vašemu tělu, ale prožijte příjemné uvolnění a relaxaci. Celý organismus se postupně bude dostávat do optimálního stavu a i psychické uvolnění Vás nastartuje do překonávání překážek běžného života.
Příjemná hudba a jemné přírodní vůně Vás spolu s masáží natolik uvolní, že aspoň na chvíli pocítíte odpoutání od reality, která Vás svazuje a vytváří tělesné i duševní napětí. Budete se cítit uvolnění a plní nové nergie.
Masáže ve Studiu Diana:
- Klasické ralaxační masáže
- Sportovní masáže
- Medové masáže
- Endorfinové masáže
Účinek masáže na organismus
Masáž má účinek na většinu částí lidského organismu. Nutno jmenovat v prvé řadě kůži, podkožní vazivo, lymfu, svalstvo, nervy, srdce a cévy, dýchací aparát, klouby a šlachy, vnitřní orgány a některé žlázy.
Kůže
Masáží vyloučíme z mazových žlázek tuk a tak kůži promastíme. Zvýší se také množství vyloučeného potu. Zlepší se prokrvení, což urychlí cirkulaci krve, a tim se zlepší zásobení kyslíkem a životu potřebnými látkami. Urychlí se odstraňování škodlivin. Rovněž se zvýší teplota kůže, která zarudne, stane se vláčnou, pružnou a odolnou proti povětrnostním vlivům. Na kůži nejvíce působí technika tření, vytírání a hnětení.
Podkožní vazivo
Zde dochází masáží ke zrychlení odstraňování přebytečné vody a škodlivých látek. V podkoží je nahromaděn tuk, lehkou masáží jej přibývá, naopak silnou-drcením tuk mizí. Na podkožní tkáň nejvíce působí vytírání a hnětení.
Šlachy a pochvy šlachovité
Ve šlachách a jejich pochvách se hromadí škodlivé látky, také tuk a voda. Hromadí se zde hlavně při nečinnosti a velké námaze. Tak vznikají záněty šlachových pochev ohýbačů prstů a záněty Achillovy šlachy (u sportovců). Zánět se projevuje zduřením, velkou místní bolestivostí, omezením pohybu. Zprvu je indikován klid, studené obklady a později za 3-4 týdny masáže.
Klouby
V kloubech se hromadí únavné látky. Jsou to především kysličník uhličitý, kyselina mléčná a máselná a kreatin. Při nečinnosti se tyto látky hromadí v okolí kloubu a způsobují bolest při pohybu. Masáží dosáhneme zvýšené prokrvení příslušné oblasti a tím i příjem okysličené krve, dojde k rychlému vyplavení únavných látek. Navíc se zrychlí krevní oběh, vyloučí škodlivé látky, zlepší se prokrvení i svalstva v okolí kloubu, zvětší se pohyb a odstraní se zčásti i bolest.
Svalstvo kosterní
Při přechodech šlach na svaly se často objevují bolestivé zatvrdliny, a to jak u sportovců po velkém výkonu, tak u lidí se svalovou nečinností. Zatvrdliny snižují výkonnost svalů. Jejich odstranění přináší velkou úlevu a zlepšený pracovní výkon. Zduřelý bolestivý, hypertonický sval lehkou masáží uvolníme a zrelaxujeme. Na vychudlý sval se používá silnější masáž, čímž dojde ke zlepšení tonu.
Unavený sval je zatvrdlý, bolestivý, zduřelý a nabobtnalý. Obsahuje velké množství únavých látek, které snižují jeho výkon. Stahy svalu jsou čím dál menší, později není unavený sval schopen žádné činnosti. Takto unavený sval regeneruje mnoho hodin. Masáží lze tuto dobu snížit na minimum.
Krevní oběh
Masáží se nepřímo ulehčí srdeční práce, prohloubí se srdeční stahy a zpomalí se jeho činnost. Rychleji přivádíme krev z periferie k srdci. Dráždivou masáž používáme při selhání oběhu, uklidňující masáž po velké námaze. Docháží rovněž k rozšíření vlásečnic a tím ke zlepšení prokrvení určité oblasti.
Mízní systém
Mízou se odvádí z těla odpadové látky, mikrobiální jedy a různé choroboplodné výpotky. Nedostatek pohybu, nezdravý způsob života a zněčištěné prostředí způsobují hromadění škodlivin v těle a otoky, zvláště u dolních končetin. Zde je jemná masáž velice potřebná, jelikož uvede mízní systém do pohybu a ten začne nahromaděné škodlivé látky odplavovat.
Zažívací trakt
Masáž zažívacího traktu se projevuje zvýšenou chutí k jídlu, zvyšováním vylučování kyseliny solné žaludeční sliznicí, zvýšeným vylučováním žluči. Břišní masáž podporuje peristaltiku, proto je ji možné použít při některých typech zácpy.
Vylučovací systém
Celkovou masáží se zvýší množství z 1500 ml až na 2400 ml za 24 hodin. Toto zvýšení se projeví za několik hodin a trvá 3-4 dny. Odstraňujeme tak z organismu přebytečnou vodu. Dobře provedená masáž harmonizuje organismus jako celek a pokud je pravidelná, může podstatnou měrou zlepšit zdravotní stav masírovaného.
Psychika
Masáž celkově harmonizuje tělo i duši. Nahromaděné stresy se uvolňují a mysl se uklidňuje a odpočívá. K tomu přispívá i uvolněné tělo, které se postupně přibližuje ke svému optimálnímu stavu. Příjemný odpočinek Vás i duševně nastartuje do boje se svými starostmi a běžným životem.
Kdy se masáž nedoporučuje
- Vyšší stádium těhotenství (pouze hrudní a krční páteř)
- Při jakýchkoliv nádorových onemocněních
- Při infekčních, horečnatých a akutních zánětlivých onemocněních
- Při kožních hnisavých a plísňových afekcích
- Pokud máte čerstvá poranění
- Nevhodné pro křečové žíly, bércové vředy a záněty žil
- Bezprostředně po jídle